فیلتر براساس قیمت:
برند
مدیریتی
تعداد آنتن
تعداد پورت LAN
  • 1 (1)
پورت USB
کانکتور
نوع اتصال
فرکانس

نمایش ۱ - ۱۲ کالا از ۲۷

راهنمای خرید کارت شبکه

کارت شبکه کابلی

کارت شبکه یا Network Interface Card (NIC) یک واحد سخت افزاری از دسته تجهیزات شبکه است که برای اتصال کامپیوتر به شبکه کامپیوتری استفاده می‌شود. امروزه اغلب کامپیوترها و مادربردها دارای پورت شبکه هستند، اما در صورت نیاز به اتصالات شبکه اضافی می‌توانید از کارت شبکه‌های جداگانه استفاده کنید.

کارت شبکه به عنوان یک واسط بین کامپیوتر و شبکه به شمار می‌رود و کامپیوترها بدون داشتن کارت شبکه نمی‌توانند از طریق شبکه با یکدیگر در ارتباط باشند. در مدل شبکه OSI، کارت شبکه سخت افزاری است که در لایه فیزیکی و لایه پیوند کار می‌کند.

با ذکر یک مثال کارکرد کارت شبکه را به صورت ساده بیان می‌کنیم: هنگامی که یک کاربر یک صفحه وب را درخواست می کند، کامپیوتر درخواست را پردازش و توسط کارت شبکه تبدیل به سیگنال های الکتریکی می‌کند. این سیگنال‌ها توسط کابل شبکه یا امواج وای فای به روتر رسیده و از آنجا به اینترنت منتقل شده و توسط یک سرور وب در اینترنت دریافت می شود. سپس پاسخ سرور طی فرآیند مشابهی دوباره به سمت کارت شبکه ارسال می‌شود. کارت شبکه این سیگنال‌ها را دریافت می‌کند و آن‌ها را به شکل داده‌هایی که کامپیوتر می‌‌تواند نمایش دهد ترجمه می‌کند.

چند نوع کارت شبکه وجود دارد؟

  • کارت شبکه وایرلس: این کارت شبکه دارای آنتن داخلی یا خارجی است و در جایی که ارتباط بین دستگاه های مختلف شبکه به صورت بی‌سیم برقرار می شود کاربرد دارد. به کارت شبکه های وای فای، دانگل وای فای هم گفته می‌شود.
  • کارت شبکه کابلی: برای اتصال به شبکه، یک سر کابل شبکه را به پورت‌های کارت شبکه رایانه متصل شده  و سر دیگر کابل به دستگاه شبکه دیگیری مانند مودم، روتر یا سوئیچ وصل می‌شود. این کارت‌های می‌توانند دارای پورت های گوناگونی از جمله RJ45، پورت فیبر نوری، کواکسیال و … باشند.

قبل از تهیه کارت شبکه وایرلس به چه نکاتی باید توجه کرد؟

کسی که اطلاعات چندانی از ویژگی های کارت شبکه ندارد ممکن است موقع خرید کمی سردرگم می شود در این بخش مهمترین نکاتی که باید هنگام خرید کارت شبکه وایرلس به آن توجه کرد را بیان می کنیم.

1- نوع اتصال کارت شبکه

می‌توان براساس رابط‌های سخت افزاری مختلف، کارت شبکه را به انواع مختلفی از جمله PCI ،PCMCIA ،PCIe و آداپتورهای شبکه USB طبقه‌بندی کرد. کارت های شبکه USB، از نوع اکسترنال به شمار می‌روند.

2- نوع شبکه و سرعت مورد انتظار از کارت شبکه

هنگام خرید کارت شبکه ابتدا باید بدانید که شبکه شما از چه نوعی است. شبکه های کابلی معمولا به دو نوع 10/100Mbps و گیگابیتی تقسیم می‌شوند. استفاده از کارت شبکه 10/100Mbps در شبکه‌ای که از روتر یا سوئیچ گیگابیتی استفاده می‌کند، سرعت شما را به 10/100Mbps محدود خواهد کرد. همچنین خرید کارت شبکه گیگابیتی برای اتصال به شبکه‌های با سرعت پایینتر، تاثیری در افزایش سرعت شما نخواهد داشت و تنها هزینه بیشتری به شما تحمیل می‌کند.

این نکته در شبکه‌های وای فای هم صادق است. شما باید قبل از خرید کارت شبکه وایرلس بدانید که شبکه شما در کدام استاندارد وای فای قرار دارد. در صورتی که مودم یا اکسس پوینت با استاندارد 802.11ac دارید، باید کارت شبکه وای فای ac بخرید. در غیر اینصورت به سرعت استاندارد پایینتر محدود خواهید شد.

3- سیستم عامل

رایانه های شخصی‌، سرورها و غیره، از سیستم عامل‌های مختلف  پشتیبانی می‌کنند. به عنوان مثال‌، سرورهای شبکه می‌توانند از سیستم عامل‌های گوناگونی نظیر Windows Server، Unix، Linux و … و استفاده کنند.بعضی از کارت های شبکه plug&Play هستند و بدون نیاز به نصب نرم افزار یا درایور اضافی توسط سیستم عامل شناخته و راه اندازی می‌شوند. بعضی از کارت های شبکه بعد از نصب سخت افزار نیار به نصب درایور نرم افزاری نیز دارند و این درایور برای سیستم عامل‌های مختلف به صورت جداگانه عرضه می‌شود. بنابراین، قبل از خرید، از پشتیبانی سیستم عامل خود از  کارت شبکه، اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت، کارت شبکه کار نخواهد کرد.

مقایسه ( 0 مورد )