فیلتر براساس قیمت:
برند
طول
نوع

نمایش ۱ - ۹ کالا از ۹

راهنمای خرید کابل شبکه

اگر قصد خرید کابل شبکه دارید، این بخش از راهنمای محصولات کابل را مطالعه کنید و سپس برای خرید کابل مورد نظر خود تصمیم بگیرید.

برای اینکه کابل ها را بشناسید باید با دسته‌بندی آن‌ها که یک استاندارد جهانیست آشنا شوید. مشخصه کابل ها کت (Cat) است که عبارت کوتاه شده Category انگلیسی است و عددی که پس از آن می‌آید اشاره به استانداردی است که آن کابل از آن پشتیبانی می‌کند.

کابل‌های شبکه معمولا از ۸ سیم تشکیل شده‌اند. رنگ‌های هر سیم با یکدیگر متفاوت است. سیم های هر زوج سیم به دور هم پیچیده می‌شود هرچه سیم‌ها بیشتر دور همدیگر تابیده شوند، سرعت‌شان بالاتر می‌رود.

اگر نیازمتد سرعت شبکه با نرخ گیگابیت هستید حتما باید از کابل های گیگابیت مثل CAT6 و CAT6A و یا بالاتر استفاده کنید. استفاده از کابل های CAT5 که مختص سرعت‌های زیر 100 مگابیت بر ثانیه است، ممکن است از سرعت شبکه شما تا حد زیادی کاسته و در نتیجه باعث افت کیفیت شود.  ولی اگر نهایت سرعت مد نظر شما 100Mbps است. با کابل های CAT5 نیز میتوانید یک شبکه استاندارد و مناسب با سرعت خود داشته باشید. پس در واقع کابل های CAT6 به بالا مخصوص سرعت‌های گیگابیت بر ثانیه و کابل های CAT5 به پایین مخصوص سرعت‌های کمتر از 100Mbps است. هرچند که کابل های CAT5e می‌توانند در متراژ های پایین تر سرعتی در حد گیگابیت داشته باشند.

کابل‌ها به غیر از سرعت، تفاوت‌های دیگری هم با هم دارند و به چند دسته UTP و STP یا SSTP و FTP تقسیم می‌شوند.

کابل های بدون فویل و شیلد که ساده ترین نوع کابل‌های شبکه هستند وبه  آن‌ها UTP گفته می‌شود.

کابل های STP نیز مخفف Shielded Twisted Pairs و به کابل‌هایی گفته می‌شود که زوج سیم‌های به هم تابیده شده از کاور یا شیلد استفاده می‌کنند.

کابل FTP مخفف Foiled Twisted Pairs است و به جای شیلد از فویل آلومینیومی در آن کابل ها استفاده شده است.

در کابل SFTP نیز هم از شیلد ( محافظ ) و هم از فویل برای دور سیم‌ها استفاده شده است. و در آخر نیز کابلهای SSTP مخفف Shielded Shielded Twisted Pairs است و از دو سری شیلد برای پیچیدن دور سیم زوج‌ها بهره می‌گیرند و دارای قدرت و سرعت بسیار بالایی هستند.

در هر مدل از کابل هایی که در سایت بازار شبکه مشاهده می‌کنید اگر بعد از عدد یک علامت ”e” باشد به معنای نسخه بهبود یافته آن کابل است که از لغت Enhanced گرفته شده است و واژه “a” مخفف عبارت Augmented است. در کابل‌ شبکه CAT6 اگر فرکانس ساپورت شده را از ۲۵۰ مگاهرتز به ۵۰۰ مگاهرتز افزایش دهند؛ کابل CAT6a ساخته می‌شود.

در مرحله بعد برای خرید کابل باید به متراژ آن توجه کرد. در متراژهای کوتاه کابل های کوتاه نیم تا 3 متری و در متراژهای خیلی بالا بهتر است از پچ کورد استفاده کرد. پچ کورد تکه کابلی است که در دو طرف آن سوکت شبکه نصب شده است.

مقایسه ( 0 مورد )