اخبار, امنیت

باگ وای فای و آسیب پذیری بحرانی ویندوزهای 10 و 11

آسیب پذیری WIFI

اگر شما به طور منظم از شبکه‌های Wi-Fi عمومی در دستگاه ویندوزی خود در مکان‌هایی مانند کتابخانه‌ها، کافه‌ها، هتل‌ها یا فرودگاه‌ها استفاده می‌کنید، بهتر است سریعا آخرین به‌روزرسانی‌های سیستم عامل ویندوز را برای رفع آسیب پذیری و باگ وای فای نصب کنید.

اخیرا مایکروسافت چندین آسیب‌پذیری بحرانی را در سیستم‌ عامل‌های ویندوز 10 و ویندوز 11 خود کشف کرده است، از جمله یک آسیب پذیری بحرانی که می‌تواند به هکرها اجازه دهد که  به دستگاه شما  در هنگام اتصال به شبکه‌های Wi-Fi عمومی دسترسی پیدا کنند. این باگ وای فای با نام CVE-2024-30078 به طور فنی می‌تواند به یک هکر در فاصله فیزیکی نزدیک اجازه دهد تا به راحتی  دستگاه ویندوزی را  با متد” اجرای کد از راه دور (RCE)” بدون نیاز به هیچ نوع تأییدی از جانب کاربر، هک کند. شرکت مایکروسافت این مشکل را با درجه مهم ارزیابی کرده و در آخرین آپدیت‌های سیستم عامل ویندوز که در تاریخ 11 ژوئن منتشر شده، آن را رفع کرده است.

باگ وای فای و آسیب پذیری بحرانی در ویندوزهای 10 و 11

شبکه‌های Wi-Fi عمومی معمولاً «باز» هستند و نیازی به رمز عبور ندارند تا شما بتوانید به راحتی و سریع به آن‌ها متصل شوید. از طرفی این به این معناست که این شبکه‌ها نسبت به شبکه‌های محافظت‌شده با رمز عبور، امنیت کمتری دارند و معمولاً مکان‌هایی که می‌خواهید لپ‌تاپ خود را برای چک کردن ایمیل، کار کردن یا شرکت در تماس‌های ویدیویی به آن متصل کنید، دارای شبکه‌های Wi-Fi باز (Public Hotspot) هستند. بنابراین توصیه می‌گردد در صورت امکان از این نوع وای فای استفاده نکنید یا در صورت استفاده از یک VPN امن بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *