آموزشی

فناوری بیم فورمینگ چیست؟

مقایسه نحوه انتشار امواج وایرلس در حالت عادی و در حالت بیم فورمینگ

بیم فورمینگ (Beam Forming) به معنی شکل دادن به جهت تابش سیگنال (وای فای) است. به طور معمول اکسس پوینت‌ها و روتر‌های وایرلس، امواج وای‌فای را به طور یکسان در همه‌ی جهات منتشر می‌کنند. اما در بیشتر مواقع کلاینت‌های وای فای در محل‌های خاصی قرار دارند و بیشتر امواج وای فای به نقاطی فرستاده می‌شوند که مورد نیاز نیست و به اصطلاحا هدر می‌روند.

اکسس پوینت‌های مجهز به تکنولوژی بیم فورمینگ، با تشخیص محل قرارگیری دستگاه‌های متصل به وای‌فای، امواج را به صورت هوشمند و هدفمند به سمت دستگاه‌های مورد نظر ارسال می‌کنند.

مقایسه محدوه تحت پوشش وای فای در حالت عادی و در حالت بیم فورمینگ

 

تکنولوژی بیم فورمینگ چه کمکی به ما می‌کند؟

در حالت عادی هنگام شروع ارتباط وایرلس،  آنتن‌های اکسس پوینت یا روتر وایرلس، سیگنال‌های وای فای را به همه جهات ارسال می‌کنند و این امر ممکن است باعث تداخل با امواج سایر دستگاه‌ها شود و کارایی و کیفیت شبکه وای‌فای به شدت افت کند.

همچنین، احتمال ضعیف شدن سیگنال‌های وای فای در فاصله‌های طولانی و بین موانع فیزیکی وجود دارد. به طور مثال، برای یک سیگنال 5 گیگاهرتزی دشوار خواهد بود که از اشیاء سخت عبور کند و با افزایش فاصله، با سرعت بیشتری از بین خواهد رفت. (بر خلاف سیگنال با فرکانس 2.4GHz)
برای برطرف کردن این مشکلات، از استاندارد نسل پنجم وای فای (WiFi 5)، یعنی 802.11ac به بعد، تکنولوژی بیم فورمینگ معرفی گردید.

بیم فورمینگ چگونه کار می‌کند؟

دستگاه‌اکسس پوینتی که از قابلیت Beamforming استفاده می‌کند، مشخصات خروجی هر آنتن خود را در طول ارسال سیگنال کنترل می‌کند، در عمل هر آنتن با کمی تفاوت در مشخصات خروجی عمل ارسال سیگنال را انجام می‌دهد.

سپس با استفاده از تکنولوژی آرایه فازی، سیگنال‌هایی که در یک جهت خاص با یکدیگر تداخل سازنده داشته تقویت شده و بلعکس در سایر جهت‌ها که باعث اختلال در عملکرد یکدیگر شده و تداخل مخرب داشته‌اند تضعیف خواهند شد.

مقایسه نحوه انتشار امواج وایرلس در حالت عادی و در حالت بیم فورمینگ

به طور خلاصه روش کار بیم فورمینگ به این صورت است که در هنگام ارسال سیگنال وایرلس، اکسس پوینت یا روتر وایرلس ابتدا محل کلاینت‌ها را تشخیص داده و سایر شرایط مرتبط با مسیر انتقال را جمع آوری می‌کند. بر اساس اطلاعات جمع‌ آوری شده، اکسس پوینت می‌تواند جهت انتشار سیگنال‌ها را به گونه ای تنظیم کند که به سمت کلاینت‌ها متمرکز شوند، در نتیجه اتصالات وایرلس سریع تر و پایدارتری خواهیم داشت و به جای ارسال سیگنال دیتا در همه جهات، سیگنال‌های وای فای به فواصل دورتری ارسال خواهند شد. به عبارت دیگر، این تکنولوژی به آنتن‌ها اجازه می‌دهد تا به صورت دقیق‌تری امواج را به سمت دستگاه‌های مورد نظر هدایت و سیگنال وای فای را با بهره‌وری بیشتری منتقل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *