اخبار

نسل جدید مودم های وای فای 6 کوالکام

نسل جدید مودم های کوالکام با پشتیبانی از وای فای 6

نسل جدید مودم های وای فای 6 کوالکام

به تازگی مودم های وای فای 6 FastConnect کوالکام به نام‌های فست کانکت ۶۹۰۰ و ۶۷۰۰ معرفی شدند. این مودم‌ها به وای فای ۶E و بلوتوث ۵.۲ مجهز هستند.

اوایل سال ۲۰۲۰، FCC باند ۶ گیگاهرتز را برای وای فای تأیید کرد. این باند Wi-Fi 6E نام دارد. اکنون شرکت کوالکام از دو مودم جدید ۶E با هدف دیوایس‌های موبایلی رونمایی کرد. FastConnect 6900 و ۶۷۰۰ نام مودم های FastConnect کوالکام برای نسل جدید ارتباطات بر بستر وای فای ۶ ای است.

مودم های FastConnect کوالکام با Wi-Fi 6E

وای فای ۶ ای از طیف ۱،۲۰۰ مگاهرتز استفاده می‌کند که نسبت به مقدار فعلی، افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. بهتر این که هیچ دستگاهی هنوز برای این باند جدید عرضه نشده است. بنابراین می‌تواند ۷ کانال ۱۶۰ مگاهرتزی را تشکیل دهد. این درحالیست که باند ۵ گیگاهرتی فقط دو فضا داشت.

وای فای ۶ ای از طیف ۱،۲۰۰ مگاهرتز استفاده می‌کند که نسبت به مقدار فعلی، افزایش قابل توجهی پیدا کرده است

البته ظهور طیف جدید نمی‌تواند به معنای پشت سر گذاشتن باند ۵ گیگاهرتزی باشد. مودم قدرتمندتر FastConnect 6900 از عملکرد ۴ استریم (۲×۲ +‌۲×۲) دو باند همزمان (DBS) پشتیبانی می‌کند که به آن اجازه می‌دهد یک اتصال ۲×۲ ۶GHz را با یک اتصال ۲×۲ ۵GHz ترکیب کند. نتیجه‌ی آن سرعت ۳.۶ گیگابیت بر ثانیه‌ای می‌شود تا کار برای اتصال ۵G‌ آسوده‌تر باشد.

مدل ضعیف‌تر FastConnect 6700 فاقد حالت DBS است، اما همچنان آن هم سریع بوده و می‌تواند به سرعت بالای ۲.۹ گیگابیت بر ثانیه‌ای دست پیدا کند.

کوالکام وعده می‌دهد اتصال با مودم های وای فای ۶ بسیار کم تأخیر باشد. ما در مورد تأخیری کمتر ار ۳ میل‌ثانیه صحبت می‌کنیم که برای موضوعات مرتبط با واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ایده آل است. این امر تا حدودی به لطف خالی بودن باند ۶ گیگاهرتزی از هرگونه تداخل و تا حدودی هم فناوری‌های توسعه پیدا کرده از سوی شرکت کوالکام است.

مودم های وای فای 6 FastConnect کوالکام همچنین وعده‌ی پیشرفت‌هایی بزرگ را همراه نسخه جدید بلوتوث، Bluetooth 5.2 می‌دهند. هر دو مدل از پیکربندی آنتن دوگانه بلوتوث برخوردارند که می‌تواند پایداری و سرعت را افزایش ببخشد.

مودم های FastConnect کوالکام همچنین وعده‌ی پیشرفت‌هایی بزرگ را همراه نسخه جدید بلوتوث، Bluetooth 5.2 می‌دهند

با aptX Adaptive، صدای بلوتوثی می‌تواند تا ۹۶ کیلوهرتز بالا برود که به اعتقاد کوالکام کیفیتی یکسان با هدفون‌های سیمی است. دراینجا همچنین aptX Voice نیز پهنای باند ۳۲ کیلوهرتزی را ارائه می‌کند،‌ در حالی که HD Voice فعلی چیزی در حدود نصف آن، ۱۶ کیلوهرتز را در بر می‌گیرد.

 

نسل جدید مودم های کوالکام با پشتیبانی از وای فای 6

کوالکام هم اکنون نمونه‌های تولید شده‌ی چیپست Fastconnect 6700 و ۶۹۰۰ را انتهای سال در اختیار تولیدکنندگان قرار خواهد داد و انتظار می‌رود اولین گوشی‌های مجهز مودم های وای فای 6 اوایل سال ۲۰۲۱ روانه‌ی بازار شوند. بدیهیست که برای بهره‌مندی از این فناوری، شما به یک روتر Wi-Fi 6E‌ هم نیاز دارید که چیپست کوالکام در داخل آن‌ها گنجانده شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *